neoficiální stránky o městě Plzeň
a jeho občanech

Partnerská města

Žilina (Slovensko)

Žilina je centrum severozápadního Slovenska a důležitá dopravní křižovatka. Dohoda o partnerství s Plzní byla podepsána roku 2010 a od té doby se již uskutečnila řada vzájemných akcí, především v oblasti kultury a školství.

Regensburg (Německo)

Regensburg neboli Řezno je čtvrtým největším městem Bavorska a správním střediskem okrsku Horní Falc. Je zde mnoho památek, galerií, muzeí, divadel i sportovních zařízení, turisty je toto město velmi oblíbené. Smlouva o partnerství mezi těmito dvěma městy byla uzavřena roku 1993 v Plzni a od té doby se již uskutečnila řada akcí jako vystoupení, výstav, spolupráce škol a dalších. Od roku 2007 funguje dlouhodobější projekt, a to územní sdružení Regiopol (Západní a Jižní Čechy – Horní Rakousko – Východní Bavorsko).

Winterthur (Švýcarsko)

Toto menší průmyslové město je specifické přetvářením dříve průmyslových ploch pro nové účely a také propracovanými cyklostezkami. V centru je zachovaných mnoho historických památek, nechybí muzea a technický park. Smlouva o partnerství byla podepsána roku 1994, na rozhodnutí se podílel i podobný ráz obou měst. Spolupráce byla užitečná v porevoluční době a v průběhu let se prohloubila.

Takasaki (Japonsko)

Takasaki leží na významné dopravní tepně, díky čemuž prosperuje už od dávných dob. Od Tokia je vzdáleno pouhých 50 minut jízdy a je i významným obchodním centrem. Pyšní se vlastním symfonickým orchestrem, obklopují jej krásné hory a nacházejí se zde i termální lázně. Spolupráce s Plzní probíhá především na bázi kulturních akcí a také na základě spolupráce pivovarů, které se v obou městech nacházejí. Smlouva o uzavření přátelství byla podepsána roku 1990.

Limoges (Francie)

Město Limoges leží ve francouzském regionu Limousin, „zeleném srdci Francie“, a je to město proslavené výrobou porcelánu a velkým množstvím památek. Partnerská smlouva byla podepsána roku 1966, k obnovení došlo 1987 a Dohoda o rozvoji vztahů a vzájemné spolupráce byla podepsána roku 1999.

Liège (Belgie)

Liège je hlavní město stejnojmenné provincie na východě Belgie a hlavní ekonomický i kulturní centrum Valonska. První kontakty s Plzní byly navázány již těsně po druhé světové válce. Roku 2007 navštívila město Liège delegace zástupců Plzně za účelem obnovení vztahů a byla definována budoucí partnerské spolupráce.

Birmingham (USA)

Birmingham leží v Alabamě, založen byl jako průmyslové centrum a pojmenován po britském Birminghamu. Dnes patří k nejdůležitějším obchodním a bankovním centrům USA. Partnerská smlouva mezi Plzní a Birminghamem v USA byla podepsána roku 2005 při příležitosti 60. výročí osvobození Plzně americkou armádou.