neoficiální stránky o městě Plzeň
a jeho občanech

Historie

Vznik města Plzeň se datuje k roku 1925 z rozhodnutí krále Václava II na významné obchodní stezce, která spojovala Prahu s Norimberkem a Řeznem. Patřila k bohatýma významným městům, dnes je proslavena zejména díky své zajímavé geografické poloze na soutoku čtyř řek a také kvůli průmyslu. Nachází se zde totiž Škodovka a také pivovary.

Plzeň od prvních zmínek do rozvoje pivovarnictví

První zmínky o Plzni ale pocházejí již z roku 976, kdy šlo o přemyslovské hradiště, u kterého kníže Boleslav II. Porazil německé vojsko krále Oty II. Husité město obléhali čtyřikrát, ale nikdy jej nedobyli. Do dějin českého tiskařství se Plzeň zapsala roku 1468, kdy zde byla vytištěna první česká kniha: Kronika Trojanská. V letech 1599 až 1600 se stala Plzeň přechodně hlavním městem království, jelikož v tuto dobu opustil císař Rudolf II. Prahu kvůli řádícímu moru a přesunul svůj dvůr do Plzně. V Císařském domě dnes sídlí městské informační středisko. Za doby třicetileté války město upadalo. Velký rozvoj nastal v 19. století díky založení strojíren a pivovarů.

Pivovary a strojírny

Dějiny plzeňského pivovarnictví sahají do roku 1839, kdy byl založen Městský pivovar, později přejmenovaný na Prazdroj. Roku 1869 byl založen První plzeňský akciový pivovar, dnes známý pod značkou Gambrinus. Ve druhé polovině 19. století vznikly světoznámé Škodovy závody. Za války byly významnou zbrojovkou zásobující německou armádu. Založení strojíren a pivovarů bylo krokem, který město proměnil v průmyslový gigant.

Plzeň po pádu komunismu

Do historie bojů proti komunismu se Plzeň zapsala 1. června 1953, kdy zde došlo k prvnímu masovému vystoupení proti režimu a právě probíhající měnové reformě. Protesty skončily střelbou do demonstrujícího davu. Pádem komunistického režimu se Plzeň začala opět rozvíjet. V 90. letech byla postaven dálnice D5 spojující Prahu s Německem. Po roce 1989 se pivovarnictví stalo symbolem pro zdejší turistický ruch a začala na něj navazovat řada kulturních akcí. Dnes je Plzeň atraktivním velkoměstem s řadou historických památek a zajímavým kulturním programem. V rámci projektu Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 se v Plzni konala celý rok řada zajímavých akcí a povědomí o ní ještě více vzrostlo.