neoficiální stránky o městě Plzeň
a jeho občanech

Bienále kresby Plzeň

Bienále Plzeň je mezinárodní soutěžní přehlídka jednobarevné kresby v Plzni s tradicí od roku 1996.

Bienale se koná každý druhý rok s cílem propagovat kresbu i pro úplné laiky. Tato akce je zcela výjimečná v rámci Evropy, a jediná, která se tímto typem kresby vůbec zabývá. Tato výtvarná technika nebývá totiž běžně samostatně prezentována na výstavách a soutěžích, spíš je trochu upozaděna. Mezinárodní bienále kresby Plzeň se právem stalo unikátním u nás i ve světě.

Nevyhlašuje se jednotné téma, autoři jsou v rozletu omezeni pouze termínem a formátem.

Jak probíhá přihlašování na bienále kresby

Podmínky pro soutěžní přehlídku jsou vyhlášeny na podzim, do jara následujícího roku se umělci přihlašují. Kdo se přihlásí, zašle kresbu o rozměrech maximálně 100×70 cm, na jednoho člověka se stanovil limit 5 kreseb. Zároveň jejich vznik nesmí být datován do doby starší 4 let. Výsledky se pak vyhlašují na podzim, v tuto dobu se koná i výstava.

Ocenění autorů

Akce je známa svou vysokou úrovní, na které se podílí mezinárodní odborná porota. Ta z přihlášených děl vybírá kresby pro plzeňskou výstavu, uděluje certifikáty nejvyšší kvality a také hlavní cenu Grand Prix. Ceny autorům udělují i různé významné osobnosti nebo instituce.

Vybrané kresby se představují v několika plzeňských výstavních prostorech, v galeriích i výstavních síních, část z nich dokonce cestuje po republice a do zahraničí.

Jak šel čas…

Bienále kresby vzniklo z podnětu a iniciativy Unie výtvarných umělců plzeňského kraje. První ročník, 1996, byl vypsán pouze pro výtvarníky z České republiky. Další ročníky už se otevřely pro zahraniční umělce a vzniklo tak Středoevropské bienále kresby Plzeň. Své práce zasílali umělci nejen z Evropy, ale i USA, Kanady, Austrálie, Japonska nebo Spojených arabských emirátů. Celkem se konalo 9 ročníků, a to v letech 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012 a 2014. Posledního ročníku se účastnilo už 461 umělců ze 44 zemí, porota vybrala nakonec pro výstavu 153 kreseb. Nejlepší díla bylo možno vidět v Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky.

Ohlédnutí za všemi ročníky

V rámci projektu Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015, byla pořádána retrospektivní výstava s názvem Jiný pohled, a to s cílem vrátit se k tvorbě všech laureátů Bienále kresby Plzeň od jejího vzniku až do roku 2014. Bylo jasně patrné, jak úroveň soutěžních prací rok od roku roste.

Osud unikátní výstavy

Zatím poslední ročník, 2016, byl bohužel zrušen, i když přípravy již byly v plném proudu a výstava se měla konat od 21.9. do 6.11.2016.

10. Mezinárodní Bienále kresby Plzeň 2016 nebylo realizováno, jelikož neobdrželo grant od města Plzně na činnost v následných 4 letech. Jak to bude s výstavou dál, ukážou příští roky. Bylo by ale škoda, kdyby tato zajímavá a originální akce upadla v zapomnění.Publikováno: únor 2018