neoficiální stránky o městě Plzeň
a jeho občanech

Gigafactory od Volkswagenu v Plzni-Líních: Co dál po rozhodnutí vlády?

Datum: 23.11.2023

Vláda České republiky nedávno zaujala stanovisko k osudu projektu Gigafactory od společnosti Volkswagen v lokalitě Plzeň-Líně. Premiér Petr Fiala oznámil, že automobilka neplánuje realizovat gigantickou továrnu na výrobu baterií pro elektromobily v Evropě. Toto rozhodnutí představuje zvrat v plánech, které byly považovány za strategickou prioritu vlády.

Jednání mezi představiteli české vlády a vedením Volkswagenu, které proběhlo 30. října, nepřineslo očekávané výsledky. Oliver Blume, CEO koncernu Volkswagen, informoval, že z důvodů, včetně pomalého rozvoje trhu elektromobilů, není v současné době možné učinit žádná rozhodnutí o další Gigafactory v Evropě. Premiér Fiala však zdůraznil, že ačkoliv projekt není momentálně v plánu, Česká republika zůstává atraktivní destinací pro investice tohoto typu.

Pro Českou republiku byla Gigafactory nejen ekonomickou šancí, ale také strategickým krokem směrem k soběstačnosti v oblasti výroby baterií pro elektromobily. Přestože Volkswagen zatím není ochoten potvrdit zájem o novou Gigafactory, česká vláda se nevzdává. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že probíhají jednání s až pěti různými investory ohledně možných projektů v oblasti výroby bateriových článků.

Zároveň však premiér Fiala oznámil, že pozemek v Plzni-Líních nemůže být dále rezervován pro projekt Gigafactory, a vláda se nyní bude zaměřovat na jiné projekty v oblasti výroby baterií v České republice. Tři z pěti investorů projevili zájem o menší zónu než v Líních, zatímco čtvrtý investor preferuje podobně velkou zónu, ale na jiné lokalitě. O budoucnosti lokality Líně bude vláda rozhodovat v nejbližší době, zvažuje se příprava zóny pro jiného investora nebo vrácení pozemku armádě.

Problémy vznikly i na politické scéně, kde stínová vláda ANO kritizovala aktuální vládu za schválení daňového balíčku, který bude pro Plzeň znamenat výpadek příjmů ve výši 115 milionů korun. Karel Havlíček, člen hnutí ANO, upozornil na odložení projektu Gigafactory a kritizoval, že vláda měla jednat s více investory.

Celkově lze říci, že přestože se Gigafactory od Volkswagenu v Plzeň-Líních momentálně neuskuteční, Česká republika se nevzdává snahy přilákat investice do oblasti výroby baterií pro elektromobily. O budoucnosti této lokality a nových projektů rozhodne vláda v nejbližší době.