neoficiální stránky o městě Plzeň
a jeho občanech

Jak poznat podvodnou půjčku

Ne každá nabídka na půjčku je solidní. Existují i taktiky, které se pouze snaží dostat z lidí peníze. Vždy tu jsou ale určité indicie, které by měly napovědět, že jde pravděpodobně o podvod.

Velmi vysoký úrok

Podvodné firmy vám nabídnou snadnou půjčku, ale s velmi vysokým úrokem. To hraničí s lichvářstvím. I pokud je úrok jakžtakž přijatelný, spočítejte si, kolik vás vyjde půjčka celkově i s poplatky.

Mnoho poplatků

Spolu s úrokem jsou často požadovány i různé poplatky, nejčastěji už za schválení půjčky. Už to by vás mělo donutit zařadit zpátečku. Seriózní společnost po vás nebude požadovat peníze za zprostředkování nebo schválení. Poplatky by měly být případně zahrnuty až ve splátkách.

Drahé telefonní hovory

Pokud je podmínkou úvěru, že žadatel musí zavolat na určité telefonní číslo, pozor na to. Hovor vás může stát nemalé peníze. Tato zpoplatněná čísla mnohdy začínají číslicí 9, ale nemusí to být pravidlem. Ani po absolvování hovoru nemusíte půjčku získat, pouze utratíte soustu peněz za telefon v situaci, kdy vám peníze akutně chybí.

Nepřehledné a obsáhlé smlouvy

Pokud je smlouva příliš rozsáhlá, snadno se nachytáte. Mnohé věci jde přehlédnout. Smlouvu si důkladně prostudujte, a pokud je na vás příliš dlouhá, raději se poohlédněte jinde.

Fyzická osoba místo společnosti

Pokud za nabídkou nestojí konkrétní společnost, ale jedna fyzická osoba, pravděpodobně půjde o podvod

Amatérský web a letáčky

Amatérsky vytvořené internetové stránky nebo podomácku vytisknuté letáčky také o důvěryhodnosti nesvědčí. Přesto se najdou lidé, kteří takové nabídce uvěří.

Rada na závěr je, najít si vždy o dané nabídce či společnosti dostatek referencí na internetu, a ověřit si, že se nejedná o podvod.