neoficiální stránky o městě Plzeň
a jeho občanech

Významné osobnosti Plzně

Město Plzeň je spjato s řadou významných osobností. Které to jsou?

Básníci a spisovatelé

František Xaver Šalda
Josef Hora
Viktor Dyk
Josef Svatopluk Machar
Karel Matěj Čapek Chod
Karel Klostermann (1848-1923) - Tento českoněmecký spisovatel také užíval pseudonymy Doubravský nebo Faustin a zaměřoval se regionálně na oblast Šumavy. Byl představitelem venkovské prózy a realismu, psal fejetony, romány, povídky, črty a rád sedával v kavárně Měšťanské besedy v Plzni.

Herci, zpěváci, režiséři, malíři

Miroslav Horníček
Jiří Trnka
Josef Skupa (1892-1957) - Významný český loutkoherec a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka. S loutkou Spejbl vystoupil poprvé v roce 1920, jeho manželka Jiřina byla po mnoho let vodičkou loutky Hurvínka. Od roku 1930 se Josef Skupa začal loutkám věnovat profesionálně, opustil své učitelské povolání a kromě stálé scény v Plzni začal s divadlem cestovat po celém Československu i do zahraničí. Roku 1948 byl jmenován národním umělcem.
Eduard Vojan
Jiří Suchý
Karel Gott
Jindřich Plachta
Martin Stránský

Cestovatelé a sportovci

Miroslav Zikmund (nar. 1919 v Plzni) - Český spisovatel a cestovatel, jeho partnerem na cestách se stal Jiří Hanzelka, se kterým se znal od školních let. Cesty podnikal v nákladních vozech Tatra, vypravil se do Afriky, Jižní Ameriky, Asie i Oceánie. Napsal spolu s J. Hanzelkou řadu cestopisů. Roku 2014 mu byl udělen Řád T. G. Masaryka I. třídy a čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Petr Čech
Pavel Nedvěd
Kateřina Kůrková

Vědci, architekti, vynálezci, stavitelé, podnikatelé, státníci

Václav II.
Rudolf II.
Josef Groll (1813-1887) - Bavorský sládek a tvůrce piva plzeňského typu. Doporučen byl jako odborník plzeňským měšťanům pro nově vystavěný pivovar. První várka byla uvařena 5.10.1842 a naražena 11.11.1842, a ač nedopadla úplně dle očekávání, sklidila úspěch. V měšťanském pivovaru působil do roku 1845, poté se vrátil zpět do Bavorska. Místní pivo ve Vilshofenu, vařené na způsob piva plzeňského, se prodává pod názvem Josef Groll Pils.
Emil Škoda
František Křižík (1847-1941) - Významný český vynálezce, technik a průmyslník. Jeho nejznámějšími vynálezy byly oblouková lampa se samočinnou regulací a světelná fontána. Zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších elektrických zařízení, pojmenován po něm byl Křižíkův salonek Měšťanské besedy v Plzni.
Peter Grűnberg
Josef Linda
Rudolf Štěch
T. G. Masaryk
Václav Havel
Edvard Beneš